Skip to: Site menu | Main content

 

 

 

 

 

سند ذیل قبلاً توسط " گروه مائوئیستی شورش"- گروهی از رفقای مائوئیست ایرانی- ترجمه و منتشر گردیده است. ما لازم نمی بیینیم تغییراتی در سند ارائه شده توسط آن رفقا وارد نماییم. بنابرین آن را به همان صورت ترجمه شده و منتشر شده توسط آن رفقا، مجدداً نشر می‌نماییم.


جبهه‌ی دموکراتیک ملی فیلیپین:
تشکیل 6 جبهه‌ی چریکی دیگر در میندانائو

مقدمه‌ی گروه مائوئیستی شورش: نوشته‌ی زیر برگرفته ازDavaotoday.com  یکی از خبرگزاری‌های مشهور کشور فیلیپین است. این خود نشان‌دهنده‌ی آن است که جنگ‌خلق در مجمع‌الجزایر فیلیپین در آستانه‌ی سال جدید میلادی به‌چنان موفقیت‌ها و پیشروی‌هایی دست یافته است که حتی رسانه‌های سرمایه‌داری ناچار به انعکاس زوایایی از آن هستند. گرچه بنا به ماهیت طبقاتی این رسانه‌ها، این انعکاس خبری نیز نمی‌تواند از ابراز نظرهای تحریف‌آمیز و ارائه‌ی تصویری سروته‌زده از مبارزات پرولتاریا مبری باشد و البته که نیست.
با این وجود شورش در راستای وظیفه‌ی انترناسیونالیستی خود در دفاع از جنگ خلق در اقصا نقاط جهان و به‌خصوص جنگ خلق در فیلیپین که یکی از پویاترین جبهه‌های پیکار پرولتاریا در روزگار ماست و می‌تواند درس‌های عمیقی را برای جنبش کمونیستی ما در بر داشته باشد، لازم می‌داند این خبر را به زبان فارسی ترجمه و منتشر نماید.
حزب کمونیست فیلیپین که مارکسیسم لنینیسم مائوئیسم را تئوری راهنمای انقلاب فیلیپین می‌داند، رهبری جنگ خلق در این کشور را برعهده دارد. برای آشنایی بیشتر با مواضع این حزب به دو نوشته‌ی مائوئیسم دلیل زنده بودن تپه ها در فیلیپین و اگرکمونیست ها در فیلیپین قدرت را به دست بگیرند، چه خواهند کرد؟ که پیش‌تر توسط گروه مائوئیستی شورش ترجمه و منتشر شده‌اند، مراجعه کنید.

جبهه‌ی دموکراتیک ملی:
تشکیل6 جبهه‌ی چریکی دیگر در میندانائو
داوائو سیتی: جبهه‌‌ی دموکراتیک ملی اعلام داشت با وجود آنکه حکومت 66 درصد نیروهای نظامی‌اش را در جزیره‌ی میندانائ ظو مستقر کرده است، انقلاب به پیشرفت خود در این جزیره ادامه می‌دهد.

جبهه‌ی دموکراتیک ملی جناح سیاسی حزب کمونیست فیلیپین است که در روز شنبه (27 دسامبر 2015-م) چهل و هفتمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد.
«جنگ طولانی‌مدت خلق» حزب کمونیست فیلیپین به‌عنوان دیرپاترین قیام در آسیا شهرت یافته است.
کا اوریس، سخنگوی جبهه‌ی دموکراتیک ملی در میندانائو طی بیانیه‌ای اعلام نمود که عملیات ضد شورش حکومت، اوپلان بایانیهان «60 گردان یا شصت درصد نیروهای نظامی خود را در میندانائو به صف کرده است.» به گفته‌ی کا اوریس شصت درصد کل مواضع نظامی در مناطق ارتش نوین خلق مستقر هستند.
او گفت که «به‌غیراز پلیس ملی فیلیپین، واحد جغرافیایی نیروی مسلح شهروندان و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر نظیر بی.یو.ال.آی.اف، آلاراما، گانتانگان، باگانی، ماگاهات،کاپلِت و غیره در اینجا حضور و فعالیت دارند. این به‌منزله‌ی به کار بردن تاکتیک‌های تروریستی کثیف و سبوعانه در هجوم به‌خلق و در مقابله با مخالفت‌های مسلحانه و غیره مسلحانه است.»
جبهه‌ی دموکراتیک ملی اظهار داشت که نیروهای ارتش نوین خلق از 40 جبهه‌ی چریکی در سال اول دولت آکوئینو یعنی سال 2010، به 46 جبهه‌ی چریکی پراکنده در 5 بخش گسترش ‌یافته‌اند.
بنا به‌اعلام جبهه‌ی دموکراتیک ملی «هیچ‌یک» از جبهه‌ها متلاشی نشده‌اند.
جبهه‌ی دموکراتیک ملی از 200 شهر و منطقه‌ی شهری که نیروهایش در آن به فعالیت مشغول می‌باشند، سخن گفته است و اینکه آن‌ها در سال 2010 در 1850 روستا فعال بوده‌اند و امروز این تعداد به 2500 افزایش‌یافته است.
به گفته‌ی کا اوریس«یک‌سوم از این مناطق تحکیم یافته‌اند، درحالی‌که تعداد مناطق بیشتری در سطح حومه‌نشین و برخی در سطح شهر و شهرک، تحت حاکمیت ارگان‌های قدرت سیاسی حکومت دموکراتیک خلق بوده‌اند.»
اینک پایگاه توده‌ای ارتش نوین خلق از 130 هزار نفر در سال 2010 به 200 هزار نفر رشد یافته است. کا اوریس گفت که این پایگاه توده‌ای مانور آسان‌تر نیروهای ارتش نوین خلق در مناطق روستایی و پایگاهی باثبات برای حزب و مبارزان تازه‌کار ارتش نوین خلق را فراهم آورده است و به برپایی کارزارهای خلقی کمک خواهد نمود.
کا اوریس اعلام کرد که رشد تشکیلات ارتش نوین خلق، همچنین به رشد تعداد حملات تاکتیکیِ انجام‌گرفته در میندانائو منجر گردیده است.
به گفته‌ی او حملات تاکتیکی به‌طور سالیانه رشد یافته‌اند: 250 حمله در 2010، 350 حمله در 2011، 400 حمله در 2012، قریب به 400 حمله در سال‌های 2013 و 2014 و نزدیک به 500 حمله در سال جاری.
کا اوریس از برخی از بزرگ‌ترین این عملیات‌ها منجمله یورش علیه ارتش خصوصی خوزلیتو بریلانتس جونیور شهردار شهرکِ مانکایودر آوریل 2014 نام برد که طی آن ارتش نوین خلق موفق به مصادره‌ی 74 اسلحه گردیده بود.
بنا به گفته‌ی کا اوریس سایر عملیات موفق ارتش نوین خلق مشتمل بر یورش به مقرهای فرماندهی پلیس ملی فیلیپین در تیگبائو، زامبوانگا دل سور، دون ویکتوریانو، میسامیس اوکسیدنتال، آلِگریا، سوریگائو دل نورته؛ حمله به آژانس امنیتی ناجیان زمین دربوتوئان سیتی؛ حمله به انجمن سازمان‌دهی ارتش برای صلح و توسعه در گینگوگ سیتی، تانداگ سیتی و سن فرناندو از توابع بوکیدنونگ؛ حمله به یگان ارتش واحد جغرافیایی نیروی مسلح شهروندان در بینیکالان، سن لوئیز، آگوسان دل سور؛ در بالینگاساگ، میسامیس اورینتال و بانای بانای از توابع داوائو ارینتال؛ و مجازات سه کمپانی بزرگ معدن در تاگانیتو، کالوِر، سوریگائو دل نورته و مزرعه‌ی بزرگ در دل مونته فیلز از توابع بوکینون بوده است.
جبهه‌ی دموکراتیک ملی همچنین ادعا نمود که ارتش نوین خلق در سال جاری تلفاتی معادل یک گردان به نیروهای ارتش وارد نموده است.
کا اوریسگفت «در آمار فوق شمار مجروحان ارتش لحاظ نگردیده است، درحالی‌که تلفات ارتش نوین خلق در همین مدت بسیار محدود بوده است.»
به‌علاوه کا اوریس اظهار نمود که ارتش نوین خلق در طول دوران دولت آکوئینو، تنها در میندانائو 61 نفر از نیروهای مقابل را به اسارت گرفته است.
گرچه فرماند‌ه‌ی میندانائوی شرقی ژنرال ارشد ری لئوناردو گوئرِرو پیش‌تر ادعاهای ارتش نوین خلق را مهمل‌بافی در رابطه با گسترش تلاش‌های حکومت در روستاها خوانده و آن را رد کرده بود.
طرفداران صلح، حکومت و جبهه‌ی دموکراتیک ملی را به ازسرگیری مذاکرات رسمی صلح فرامی‌خوانند.
در روز پنج‌شنبه پلتفرم صلح جهانی فیلیپین طی بیانیه‌ای اظهار داشت که «ای‌کاش این فصل امید، الهام‌بخش هر دو طرف تخاصم را الهام بخشد تا دیوار خصومت را فروریزند، در مذاکرات منظم درگیر گردند و به دهه‌ها درگیری مسلحانه در کشور پایان دهند.»
24 دسامبر 2015

مرجع: (داوائو تودی دات کام)
http://davaotoday.com/main/politics/ndf-6-more-guerrilla-fronts-formed-in-mindanao